2019/2020

FRANKENSTEINS LILLA MONSTER

6 september kl. 12.30 PREMIÄR! Ebeneser
7 september kl. 12.00 Kulturnatta, Lillan*
10 september kl. 12.45 Lillan
11 september kl. 12.30 Hertsöskolans Aula
12 september kl. 12.30 Hertsöskolans Aula
17 september kl. 9.30 & 12.15 Folkets Hus, Haparanda
18 september kl. 9.30 Folkets hus, Haparanda
23 september kl. 10.00 och 12.30 Kiruna
24 september Utbudsdag Umeå

3 oktober kl. 12.40 Porsöskolan
8 oktober kl. 12.30 Örnässkolan
9 oktober kl.12.30 Antnässkolan
23 oktober kl. 12.30 Hertsöskolans Aula
29 oktober kl. 15.00 Blå Forell, Gällivare* FRI ENTRÈ!
30 oktober Avan* FRI ENTRÉ! Biljetter: https://simplesignup.se/event/158254
31 oktober Råneå* FRI ENTRÉ! Biljetter: https://simplesignup.se/event/158255
1 november Ebeneser, Luleå* Biljetter: https://simplesignup.se/event/158251

6 november kl. 9.30 och 12.00 Piteå
7 november kl. 9.30 och 12.00 Piteå
13 november kl. 12.30 Porsöskolan
17 november kl. 14.00 Lillan* Scenkonstdagar ´19

2020

23 januari 2 st Övertorneå
24 januari 2 st Luleå
25 januari kl. 14.00 Nordmaling med “Eftersnack”
27 januari 2 st Luleå
28 januari 2 st Malå
29 januari 2 st Skellefteå
30 januari 2 st Robertsfors
31 januari 2 st Robertsfors
4 februari 2 st Boden
5 februari 2 st Boden
6 februari  Lilla Scen, Piteå med “Eftersnack”
7 februari 2 st Haparanda
10 februari Timrå
11 februari 2 st Timrå
12 februari Timrå (offentlig)

SAGOSKÅPET

2019

19 september 2 st Haparanda Bibliotek
2 oktober Avans förskola
6 oktober Piteå*
12 oktober Kulturcentrum Umeå*
13 oktober Väven, Umeå*
24 oktober 3 st Arjeplog
25 oktober 3 st Arjeplog

2020

15 januari kl. 9.30 Sjulsnäs bibliotek
16 januari kl. 9.00 Öjebyn

10 februari Timrå Bibliotek
15 februari kl.13.00 Piteå
21 februari Grubbe bibliotek
23 februari Holmsund bibliotek
26 februari Hortlax bibliotek

15 mars Ålidhem
27 mars Rosviks bibliotek

DEN FULA ANKUNGEN

21 maj Avans föreningshus*

20 september 2 st Haparanda

1 oktober kl. 8.45 & 9.40 Klöverträsk
10 oktober 2 st Bastuträsk
11 oktober Vännäs

2020

1 februari Robertsfors
22 februari Umeå
17 mars Åre
18 mars Åre
28 mars SM-veckan
29 mars SM-veckan
19 april Väven, Umeå

Minnets vandringar

2019

5 februari, Svarträvens skola, Tornedalen

19 mars Myrvikens skolan, Bergs
20 mars Storsjöskolan, Östersund

19 september Marielundsskolan, Haparanda
19 september Språkskolan, Haparanda
20 september Gränsskolan, Haparanda

1 oktober Bokenskolan, Lapplands gymnasium Jokkmokk
2 oktober Bokenskolan, Lapplands gymnasium Jokkmokk

Sommarteater 2019 – Cirkus Perfekt

Den här sommaren har barnen möjlighet att delta i en cirkusverkstad med våra scenkonstnärer innan föreställningen. Begränsat antal platser till workshops och anmälningslänkarna hittar ni längst ner till varje speldag. Obs! Ingen anmälan krävs till själv föreställningarna. Varmt välkoma!

FÖRESTÄLLNINGSTIDER
(Tillhörande workshop är 1 timme innan föreställning, se länkarna nedan)

16 juni kl. 14.00-14.30  Smygpremiär Luleå Pride!*
17 juni kl. 14.00-14.30 PREMIÄR! Stadsparken, Luleå*
18 juni kl. 14.00-14.30 Stadsparken, Luleå*
19 juni kl. 13.00-13.30 Klöverträsk, Luleå*
20 juni kl. 13.00-13.30 Vitå, Luleå*
24 juni kl. 14.00-14.30 Rosvik*
25 juni kl. 13.00-13.30 Antnäs*
26 juni kl. 13.00-13.30 Björkbacken, Hedenäset*
27 juni kl. 13.00-13.30 Regndroppen, Övertorneå*
28 juni kl. 13.00-13.30 Pärlan, Svanstein*
29 juni kl. 13.00-13.30 Kirunafestivalen*

2 juli kl. 13.00-13.30 Brändön*
3 juli kl. 14.00-14.30 Södra Hamnplan, Luleå*
4 juli kl. 13.00-13.30 Råneå*
5 juli kl. 14.00-14.30 Öjebyn, Piteå*

28 juli kl. 13.00-13.30 Sikfesten, Kukkolaforsen*

10 augusti 13.00-13.30 Alträsk – INSTÄLLD!

WORKSHOPS – Anmälan till workshops till föreställningarna:

16 juni Smygpremiär! Luleå Pride https://simplesignup.se/events/153110
17 juni PREMIÄR! Stadsparken https://simplesignup.se/event/153111
18 juni Stadsparken Luleå https://simplesignup.se/events/153112
19 juni Klöverträsk https://simplesignup.se/events/153113
20 juni Vitå https://simplesignup.se/events/153116

24 juni Rosvik https://simplesignup.se/events/153118
25 juni Antnäs https://simplesignup.se/event/153487
26 juni Björkbacken, Hedenäset https://simplesignup.se/events/153555
27 juni Regndroppen, Övertorneå (Fullbokat)
28 juni Pärlan, Svanstein https://simplesignup.se/event/153556
29 juni Kirunafestivalen https://simplesignup.se/event/152798

2 juli Brändön https://simplesignup.se/events/153121
3 juli Södra Hamnplan, Luleå https://simplesignup.se/events/153122
4 juli Råneå https://simplesignup.se/event/153123
5 juli Öjebyn, Piteå https://simplesignup.se/events/153117

28 juli Sikfesten, Kukkolaforsen https://simplesignup.se/event/153489

10 augusti Alträsk https://simplesignup.se/event/153490

Undulaten som öppnade dörren och försvann

2018

7 september Nordanå
8 september Nordanå

17 september Avanskolan

18 september Vitåskolan

19 september Ersnäs

8 oktober Folkets Hus, Kalix
9 oktober Folkets Hus, Kalix
10 oktober Folkets Hus, Kalix
11 oktober Folkets Hus, Kalix
12 oktober Folkets Hus, Kalix

2019

22 januari, Piteå

25 januari, Kalix, Folkets hus